Uyku Apnesi İçin Maske Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Uyku Apnesi İçin Maske Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uyku Apnesi İçin Maske, Uyku sırasında beynin nefes alıp verme sinyalini göndermemesi, kişinin yaklaşık 10 15 saniyeden daha uzun süre nefesini tutmasına uyku apnesi denir. Kişinin soluk alıp vermeye ara vermesi de diyebilir. Bu durum ise uyku düzeninin bozulmasına yol açar. Uyku apnesi yaşayan kişilerin uyku kalitesi de kötü olacağından kişinin psikolojik yönden de zor ve sıkıntılı bir süreç yaşaması normaldir. Aynı zamanda uyku apnesi süresince bireylerde kanda bulunan oksijenin azaldığı ve buna bağlı olarak beyne oksijenin gitmesinde sıkıntıların olduğu görülür. Aynı zamanda kişilerde karbondioksit oranının yüksekliği de görülür.

Uyku apnesi yaşayan kişiler ölüme yakın bir evreden geçer ve beyin sürekli uyarı göndererek kişinin uyanmasını sağlar. Bu kilolu kişilerde daha da yoğun görülebilir. Bunun için kişinin yanında olan eşi ya da ailesinin de dikkatli olması gerekmektedir.

Uyku Apnesi Yaşayan Kişilerde Görülen Sorunlar
  • Rahat uyuyamamaya bağlı olarak, halsizlik ve yorgunluk hissi,
  • Kan değerlerinin bazen yükselip bazen azalması,
  • Nefes alıp verememe, duraklama ve buna bağlı olarak uykusuzluk,
  • Baş ağrısı yaşama,
  • Horlama.
Uyku Apnesi Maskeleri

Hastalığın uyku öncesinde ve uyku esnasında kullanabileceği maskelerdir. Böylece kişinin daha konforlu uymasını da sağlar. Kişilerin uyku esnasında ağızdan nefes aldıkları durumlarda ise ağız ve burun maskeleri kullanılır. Kullanacağınız maskenin yüze uygunluğu da son derece önemlidir. Gelişen teknoloji sayesinde bu aparatlar son derece rahat ve kullanışlıdır. Tek yapmanız gereken bu sorununu önce doktorunuza danışmanız ve sonrasında size sunulan tedavi yollarından uygun olanını tercih ederek iyileşmek olacaktır. Unutmayın ki uyku apnesi tedavi edilmediği durumlarda kalıcı beyin hasarlarına ve sinir bozukluklarına, hatta ölüme kadar neden olabilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Apne Testi Nasıl Yapılır?

Apne Testi Nasıl Yapılır?

Apne Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Apne Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Apnesi Kilo Aldırır mı?

Uyku Apnesi Kilo Aldırır mı?

Ağır Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Ağır Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi